Nieszczerość i niesłowność – poważne problemy we wszystkich relacjach

Jeśli chce się zbudować prawdziwy związek, trzeba koniecznie oprzeć go na trzech niezmiernie ważnych filarach. Są to szczerość, zaufanie i szacunek, a kolejność tych elementów bynajmniej nie jest przypadkowa. Szczerość jest na pierwszym miejscu, ponieważ od niej wszystko się zaczyna i jest ona warunkiem koniecznym prawdziwego poznawania się.

Często jesteśmy nieszczerzy i nie chodzi tylko o zwykłe kłamstwa. Bywamy nieszczerzy wobec siebie samych, staramy się naginać rzeczywistość, poprawiać własne samopoczucie, ale w ten sposób nie mamy do zaoferowania siebie samych, więc prawdziwy związek nie jest możliwy.

Zaufanie staje się kolejnym elementem budowania związku. Żeby pojawiło się zaufanie, musi najpierw istnieć chociażby odrobina szczerości, bo chociaż zaufanie jest elementem naszej natury i zwłaszcza dobrzy ludzie zawsze są chętni do zaufania, w związku trzeba dać drugiej osobie przynajmniej jakąś wątłą podstawę, na której szacunek i zaufanie można opierać.

Zawiedzenie tego zaufania jest potężnym problemem, ponieważ jest to cios nie tyle w relacje międzyludzkie, co cios w sposób postrzegania jednej osoby przez drugą. Pojawia się zawód, przez co druga osoba zaczyna się źle kojarzyć, a poziom zaufania potrafi spaść poniżej tego, jakim darzymy drugą osobę na ulicy, zupełnie nam nieznaną.

Niezwykle trudne staje się odzyskanie zaufania, ponieważ nie da się tego zrobić przez proste przebaczenie. Przeprosimy i zawiedziona osoba nam wybaczy, ale zaufanie, które tak naprawdę jest odruchem, nie zostaje odbudowane. Jest to powolny, mozolny proces, który nie zawsze zdąży się zakończyć przed rozpadem związku.

Do braku szczerości i problemów z zaufaniem przyzwyczaja nas niestety współczesny świat. Nieszczerość rozumiana jako „nie do końca prawda” bywa dla nas sytuacją normalną i kiedy napotykamy na pełną szczerość, bywamy nawet zaskoczeni.

Nie jest tak, że jesteśmy źli i zakłamani, ale po prostu operujemy na poziome egocentrycznym, w którym druga osoba jest elementem naszego otoczenia i często potrafimy jej coś obiecać, chociaż z góry wiemy, że pewnie się z tego nie wywiążemy. Nie potraktujemy tego jak poważny problem, ale nim zdecydowanie jest.

W związku nie można rzucać słów na wiatr, ponieważ takie zachowanie dobitnie pokazuje drugiej osobie, że jest ona bardzo nisko na liście naszych priorytetów, co jest najjaśniejszym sygnałem, że tworzenie specjalnie bliskiego związku nie ma sensu i może istnieć co najwyżej przelotna przyjemność spotkań bez zobowiązań.

3 komentarze

Add a Comment