Zakłamanie w związku

Szczerość to bardzo trudny temat, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, ponieważ żyjemy w świecie, który cały czas wymaga od nas konkretnej prezencji samego siebie. Nie możemy być smutni, nie możemy być apatyczni. Energia, dobry nastrój, kreatywność i radość – to są cechy człowieka sukcesu i prezentowania takich cech wymaga się od nas na każdym kroku. Efektem takiego stanu rzeczy, naturalną konsekwencją codziennego bytowania w społeczeństwie jest nieszczerość.

Nieszczerość staje się codziennością

Czym w zasadzie jest nieszczerość? Najczęściej są to małe kłamstewka, które opowiada się innym, niekiedy także samemu sobie. Jest to koloryzacja tego, jak sami siebie widzimy i jak widzimy innych. Jest to także przekrzywianie obrazu rzeczywistości jako całości. Widać to bardzo dobrze na przykładzie związków, gdzie z czasem zaczynamy żyć w rzeczywistości alternatywnej.

Uznajemy życie w związku z drugą osobą za wartość i za wszelką cenę chcemy w nim trwać. Nie zależnie od tego czy jesteśmy z daną osobą faktycznie związani miłością, czy jest to tylko efekt przywiązania i przyzwyczajenia. Może się to wydawać faktem pozytywnym, ale jest efektem pomylenia celów i środków. Związek z drugą osobą jest środkiem do celu, nie celem samym w sobie. W takim związku nie tylko oszukujemy partnera, ale również samych siebie. Często okłamujemy tą drugą osobę, żyjemy „podwójnym życiem”, mając kogoś na boku. Życie w związku możemy porównać do rynku nieruchomości, gdzie przed zmianą naszego starego mieszkania musimy mieć już jakieś nowe, do którego będziemy mogli się wprowadzić. Wiele ludzi tak właśnie traktuje związki i chociaż wie, że tak naprawdę szukają miłości oraz spełnienia, dążą do trwania w związku, aby tylko nie zaznać samotności. Kiedy tylko pojawi się ktoś dający większe szansę na realizację prawdziwego celu, stary związek jest zrywany, pozory znikają. Oszukujemy siebie, oszukujemy innych, a przy tym także ranimy siebie nawzajem.

Wolni od kłamstwa

Trzeba nazwać rzeczy po imieniu – nieszczerość to zwyczajne kłamstwo. Bierze się ono z naszego wygodnictwa, hedonizmu, a czasami zwyczajnie z przyzwyczajenia, bo jeśli jesteśmy w związku, wypada mówić, że kochamy tę drugą osobę, prawda? Walka z takim zjawiskiem nie jest prosta i zazwyczaj trzeba ją zacząć nie tyle od swojego otoczenia i od swoich relacji, ale właśnie od siebie samego. Robi się to poprzez dotrzymywanie słowa i spełnianie danych obietnic. Trzeba na poważnie traktować obietnice dane drugiej osobie. A kiedy poczujemy, że związek nie jest prawdziwym uczuciem, że relacje budowane są na nieszczerości, trzeba spróbować go odbudować, albo zakończyć nie raniąc dalej siebie i innych.

3 komentarze

Add a Comment