Samotne szczęście, ale jak?

Jedną z najważniejszych prawd o życiu i związkach jest to, że nie można zbudować udanej relacji z drugą osoba, zanim nie będziemy w stanie poczuć się dobrze sami ze sobą. To brzmi oczywiście mądrze i sensownie, ale w jaki sposób sprawić, że nasze samotne “ja” będzie ukontentowane ze swojej obecnej sytuacji?

W końcu na portal randkowy wchodzimy po to, by coś w naszym życiu zmieniać. Coś bardzo konkretnego. Gdyby wszystko nam pasowało, nie byłoby potrzeby zmian.

Budowanie bezpieczeństwa

Jednym z najważniejszych elementów samooceny jest zawsze poczucie bezpieczeństwa. Musimy dążyć do tego, by w stosunku do drugiej osoby nie zachowywać się defensywnie i agresywnie, a takie zachowania są normą, jeśli nasza pozycja jest słaba. Instynktownie chcemy uciekać lub atakować.

Defensywna postura to najlepszy sposób na odpędzenie zainteresowanych osób, a tej się nie wyzbędziemy, jeśli nasze życie nie będzie przynajmniej mniej więcej poukładane. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie spojrzeć życzliwie na świat dookoła nas, zaakceptować w nim siebie, a w przyszłości także kogoś innego.

Poszukiwanie przynależności

Poważnym problemem dla każdej osoby samotnej jest brak przynależności. Człowiek jest z natury istotą stadną i musi należeć do jakiejś grupy, by czuć się dobrze i bezpiecznie. Najłatwiej jest znaleźć oparcie w rodzinie. Nietrudno też w przyjaciołach.

Warto raczej unikać grup profesjonalnych, takich jak koledzy z pracy, ponieważ są to grupy bardzo niestałe, a nierzadko nieszczere. Można się sparzyć. Na pewno nie najlepiej będzie, jeśli przynależności będziemy szukać przez portale randkowe i randki online. Tam powinniśmy się udać w sytuacji, kiedy gdzieś już należymy, a naszym celem jest znalezienie drugiej połówki do szczęścia.

Aktywne poszukiwania

W życiu ważne jest także poczucie kontroli. Im jest ono silniejsze, tym odważniej jesteśmy w stanie kroczyć przez meandry codziennych spraw. Nie można oczywiście popadać w ślepe samozadowolenie, ale trzeba mieć poczucie kontroli, aby cały czas się nie wahać.

W świecie miłości oznacza to przede wszystkim celowe, aktywne poszukiwania, które dążą do realizacji celu. Nie można czekać w nieskończoność lub zaniedbywać swojego profilu randkowego.

Poczucie, że działamy i robimy coś w odpowiednim kierunku to naprawdę potężna siła motywująca nas do realizowania wcześniej założonych celów. Bez poczucia kontroli będziemy regularnie źle wypadać na wszystkich randkach, co będzie miało oczywiste konsekwencje.

3 komentarze

  1. “Warto raczej unikać grup profesjonalnych, takich jak koledzy z pracy, ponieważ są to grupy bardzo niestałe, a nierzadko nieszczere. Można się sparzyć.” – zawsze można się sparzyć, to żadna reguła 😉

Leave a Reply