Jesteś w związku? Pamiętaj o rozmowie

Kiedy wchodzimy w związek z drugą osobą, jesteśmy zauroczeni chwilą poznania, rozmawiamy ze sobą każdego dnia i przez wiele godzin. Kiedy jednak nasz związek już trochę trwa, często rozmowa zamienia się w krótkie i techniczne omawianie bieżących spraw, proste komunikaty mówiące o wykonaniu danej czynności domowej czy oznajmiające drugą połówkę o naszym wyjściu z domu.

Jeżeli nie rozmawiasz…

… to kolejnym krokiem w związku będzie kryzys. Nie chodzi tutaj o sytuacje, kiedy jesteś zmęczona i musisz się położyć, nie chodzi również o epizody z waszego życia kiedy mieliście ochotę zwyczajnie pomilczeć. Chodzi o całokształt, w którym bez rozmowy nie ma szans na utrzymanie związku i przetrwanie zarówno dobrych jak i złych chwil.

Mężczyźni nie potrafią rozmawiać

To prawda. Wielu mężczyzn nie potrafi rozmawiać ze swoimi kobietami o uczuciach, a gdy mija pierwszy okres zauroczenia, kiedy to „produkowali się” przed wybrankami swojego serca, zamykają się w swoich skorupach milczenia. Wydaje im się, że jest to jak najbardziej naturalne zachowanie, że wszystko zostało już powiedziane.

To właśnie mężczyźni, kiedy razem z żonami trafiają na terapie małżeńskie, są zdziwieni że w związku może być coś nie tak, bo nie mieli potrzeby rozmowy ze swoją partnerką.

Kobiety za dużo mówią…

I tutaj pojawia się odwrotny problem. Tak jak mężczyźni rozmawiać nie umieją, tak kobiety mówią zdecydowanie zbyt wiele i bez wcześniejszego zastanowienia się. Mężczyzna, który po raz kolejny wysłuchuje monologu swojej żony, wyłącza się z myślenia i nawet jeżeli żona mówi coś ważnego, on tego zwyczajnie nie słyszy.

Zadbajcie o wspólny czas dla siebie

Jeżeli naprawdę zależy wam na związku i oboje chcecie przezwyciężyć chwilowy kryzys, zadbajcie o czas dla siebie nawzajem. Umówicie się jak niegdyś na randkę, zapomnijcie o problemach dnia powszedniego i spróbujcie rozmawiać i adorować się tak, jak robiliście to w chwili poznania. Jeżeli macie dzieci, wyślijcie je do dziadków, znajomych, a sami wybierzcie się na długi i romantyczny spacer.

Nie ma wątpliwości, że rozmowa jest kluczem do udanego związku. Jeżeli dwoje zakochanych osób umie ze sobą rozmawiać o problemach, o codziennych sprawach, radościach i smutkach, z pewnością przezwyciężą nie jeden trudniejszy czas. Jeżeli oboje nie boimy się mówić o tym, co nas trapi, ta więź ma sens i siłę przetrwania przez wiele lat.

3 komentarze

Leave a Reply