Samotny ojciec w Polsce

Jeśli społeczeństwo nie jest do czegoś przyzwyczajone, uznaje to za nienaturalne i złe. Jest to mechanizm ewolucyjny, swoisty mechanizm obronny, ponieważ pozwala na szybsze rozpoznawanie tego, co bezpieczne i tego, co niebezpieczne. Nadmierne debatowanie nad zagrożeniem może sprawić, że rozpoznamy je już za późno.

Niestety, w wyniku tego zjawiska wiele zdarzeń w gruncie rzeczy pozytywnych lub przynajmniej neutralnych odbieranych jest społecznie w sposób bardzo negatywny. Przykładem takiego zjawiska jest rola samotnych ojców, którzy nie mają łatwo, a ich postrzeganie w społeczeństwie wcale im nie pomaga. Także na portalach randkowych i podczas umawiania się na randki online.

Skąd się biorą samotni ojcowie?

Samotni ojcowie to bezsprzecznie zjawisko wciąż bardzo rzadkie, ale pojawiające się już w liczbach na tyle istotnych, że nie stanowią absolutnego ewenementu, jak jeszcze przed kilkoma dekadami. Z danych GUS wynika, że na jednego samotnie wychowującego swoje dzieci ojca przypada 11 samotnie wychowujących kobiet. W związku z tym widok samotnej kobiety z dzieckiem jest odbierany jako naturalny i zrozumiały. Sam ojciec z dzieckiem? To już jest nietypowe, a więc i podejrzane.

Przed laty jedynym w zasadzie scenariuszem prowadzącym do tego, że dzieci zostawały z ojcem, a nie z matką, była śmierć kobiety. A i wtedy dziećmi zwykle opiekowali się dziadkowie lub wujostwo. Od mężczyzn oczekuje się, że jeśli związek się rozpadł, znikną oni z życia rodziny i pojawiać się w niej będą jedynie jako przelew alimentów co miesiąc.

Takie oczekiwania czasami stawiane są w sposób wręcz niegrzeczny, gdy spotkane na portalach randkowych kobiety pytają, dlaczego mężczyzna nie zostawił dzieci i nie odzyskał wolności. W czasie rozpraw rozwodowych także istnieje silna tendencja do przyznawania praw kobietom. A w rzeczywistości czasami kobiety po prostu znikają z nowymi partnerami, bywają alkoholiczkami lub zwyczajnie nie interesują się dziećmi.

Samotny tata nie jest ofiarą

Samotni ojcowie mocno protestują, jeśli chce się ich pokazywać jako ofiary. Wyzwanie wychowywania dzieci nie jest dla nich proste, ale tym bardziej czują dumę, jeśli mu podołają. Co więcej, ich status rodzinny jest często przeszkodą w tworzeniu nowych związków. Równie często jednak jest zachętą, ponieważ wiele kobiet szuka mężczyzny, na którym można polegać, a samotny ojciec w tych kategoriach zdecydowanie prowadzi przed innymi.

4 komentarze

Leave a Reply