Męski kryzys wieku średniego

Pomiędzy 35. i 45. rokiem życia bardzo wielu mężczyzn jest dotkniętych przez poważny problem. Jest to tak zwany kryzys wieku średniego, w czasie którego mężczyzna przeżywa poważny kryzys emocjonalny związany z jego oczekiwaniami w stosunku do miejsca na ziemi i jego realną sytuacją.

Potrzebuje w tym momencie wsparcia swojej partnerki i jeśli go nie uzyska, a tym bardziej, jeśli jego problem partnerka uzna za uwierającą ją niewygodę i zamiast wsparcia zaoferuje swoje żądania, związek niemal na pewno się rozpadnie. Kryzysy mijają, ale zanim odchodzą, mężczyzna może…

Szukać kontaktu z młodszymi kobietami

Kontakt z młodymi kobietami to dla niego sposób na dowartościowanie się i upewnienie się, że jeszcze nie jest starszym panem, który nikogo nie interesuje.

Odmładzać swój styl

Przejawia się to na przykład poprzez zmianę eleganckiej garderoby na rzeczy zdecydowanie mniej eleganckie. Sportowy styl jest bardzo typowy dla kryzysu wieku średniego.

Wybrać się na siłownię

Ma to podobne znaczenie, co odmładzanie się wizualnie. Siłownia ma poprawić jego wygląd, ale i też zdrowie. Pojawia się to zazwyczaj w przypadku panów, którzy mają gorszą kondycję fizyczna ze względu na wykonywaną przez siebie siedzącą pracę i brak ruchu fizycznego.

Zaprzyjaźnić się z lustrem

Jak już podkreślaliśmy, mężczyzna bardziej dba o swój wygląd i zaczyna spędzać więcej czasu przed lustrem dbając o swój wygląd oraz zmieniając go w sposób, który może nam się wydawać ekstrawagancki.

Wydać pieniądze na zbędne rzeczy

Sportowy samochód czy motocykl to wręcz symbole kryzysu wieku średniego. Jest to efekt przypomnienia sobie młodzieńczych marzeń, które teraz realnie jest w stanie spełnić, ale odbywa się to kosztem oszczędności rodziny.

Być bardziej skłonny do sięgania po używki

Panowie w tym wieku zaczynają sobie uświadamiać, że nic nie trwa wiecznie, dokonują pierwszych bilansów życia i czasami dochodzą do wniosku, że jaki sens ma powstrzymywanie się od whiskey, skoro czas leci, życie ucieka, a oni odmawiają sobie przyjemności. Hazard, ryzykowne zachowania, papierosy, narkotyki… To wszystko może się w tym czasie pojawiać.

Wszystkie powyższe elementy to bardzo ogólne ujęcie kryzysu wieku średniego. Zazwyczaj najważniejsze w nim jest to, że jest on kryzysem, czyli jest poważnym problemem emocjonalnym. Może pojawić się depresja, częsta jest melancholia. Nie należy z tego powodu robić wyrzutów.

4 komentarze

  1. tak, mój facet tez przechodzil kryzys, my nie jesteśmy w związku malzeńskim, ale wspieramy się i nawet w czasie kryzysu podstawą była rozmowa i wzajemne zrozumienie, to chyba jest najwazniejsze żeby nie stracić tej bliskiej nam osoby

  2. Kryzys wieku średniego przechodzą i kobiety i mężczyźni, i u kazdego objawia się to zupełnie inaczej. Moja żona na przykład w wieku 40 lat poszła z powrotem do szkoły, na szczęście objawiło się to jedynie chęcią rozszerzenia wiedzy, a nie chęcią zmiany partnera 😉

  3. a ja obecnie przeżywam kryzys wieku sredniego i doskonale wiem z czym to sie wiaze. Żona? nawet nie chce mnie zrozumieć, dla niej ważna jest tylko kariera i dzieci, no to ma – skok w bok na pożądku dziennym

Leave a Reply