Młodszy On i starsza Ona

Różnica kilku lat pomiędzy kobietą i mężczyzną nie jest niczym nadzwyczajnym. On jest często od Niej starszy rok czy dwa, a trzy i cztery lata to też w zasadzie żadna różnica. Więcej jest oczywiście związków w bardzo podobnym wieku. Sytuacja się komplikuje, kiedy to Ona jest starsza.

U osób młodszych…

Najbardziej skomplikowane są związki, kiedy Ona jest wyraźnie starsza od Niego i oboje są cały czas jeszcze bardzo młodzi. Związki wciąż nastoletnich mężczyzn z kobietami po 20 roku życia raczej się nie zdarzają, a jeśli nawet, to mają charakter wyłącznie seksualny. Nie należy się temu dziwić, ponieważ zazwyczaj jest dość spora różnica w rozwoju emocjonalnym pomiędzy partnerami w takim związku i w takiej sytuacji partnerstwo nie jest realnie możliwe.

… i u osób starszych

Z biegiem lat problem zaczyna być trochę mniejszy, przynajmniej jeśli chodzi o rozwój emocjonalny. W związku młodszego mężczyzny i starszej kobiety kłopot jest tym większy, że kobiety dojrzewają wcześniej i wcześniej uzyskują status, który można z przymrużeniem oka określić statusem osoby dorosłej. Mężczyzna dłużej bawi się życiem i to właśnie związek z kobietą częściej go sprowadza na ziemię.

Jeśli oboje mają już ponad dwadzieścia lat, różnica jednego, dwóch, a nawet trzech lat jest w zasadzie niewidoczna. Powyżej tego progu niestety już zaczynają się kłopoty. W wieku powyżej “trzydziestki” kłopot psychiczny nieco się zmniejsza, ale cały czas pozostaje inny poważniejszy kłopot, zwany potocznie określeniem “co ludzie powiedzą”.

Presja społeczna

Jeśli mężczyzna ma dwadzieścia lat młodszą kobietę, wszyscy wiedzą, o co chodzi. Złe języki gadają, ale można nad tym przejść do porządku dziennego. Jeśli z kolei to mężczyzna jest tyle lat młodszy od kobiety, mamy zwykle skandal na pół świata. Najlepszym przykładem jest prezydent Francji i jego dwie dekady starsza partnerka.

Patrząc z perspektywy mężczyzny, któremu spodobała się trochę starsza kobieta, jest to sytuacja kłopotliwa. Musi on bowiem zrozumieć, że jeśli tylko cokolwiek zacznie się dziać, kobieta zostanie obsypana milionem pytań odnośnie swojego królewicza.

Odpowiedzi będą dla Niej wyjątkowo niewygodne, a jeśli Ona ma trzydzieści czy czterdzieści kilka lat, a On zaledwie dziewiętnaście, pytania wywołają zwyczajnie wstyd. Często tej bariery nie da się przełamać, chociaż kilka lat wśród dorosłych ludzi jeszcze nie powinno powodować większych problemów, co najwyżej będą to dwuznaczne spojrzenia przypadkowych gapiów. Z nimi na pewno da się żyć, ale podryw będą poważnie utrudniać.

Strategie dla mężczyzny

Co w takim razie zrobić? Należy się najpierw zastanowić, czego właściwie oczekujemy po flircie ze starszą kobietą. Jeśli będzie to tylko przelotna znajomość, młodszy wiek może być nawet korzystnym atutem. Kobiety też mają swoje ego, a podobać się lubią bardziej nawet niż mężczyźni. Dlatego uwaga młodego przystojniaka będzie bardzo kobiecie schlebiać. Warunkiem koniecznym jest tutaj uroda mężczyzny…

Próba stworzenia prawdziwego związku to już większe wyzwanie. W takim wypadku trzeba robić wszystko, by różnica wieku była w jak najmniejszym stopniu odczuwalna, co jest wykonalne tylko pod warunkiem pełnego oddania i partnerstwa.

4 komentarze

Leave a Reply