Anonimowość w sieci to skarb

Anonimowość na portalach randkowych i ogólnie wszędzie tam, gdzie poznajemy nowe osoby znajdujące się po drugiej stronie komputera, to ogromna wartość, której nie należy się łatwo wyzbywać. Dopóki naprawdę dobrze nie poznamy drugiej osoby, nie powinniśmy podawać jej swojego nazwiska, miejsca zamieszkania, miejsca pracy, a nawet tylko adresu email czy numeru telefonu.

Warto jest też ukrywać swoje ogólnodostępne profile, szczególnie na portalach randkowych, by nasza ewentualna decyzja o zerwaniu znajomości była skuteczna. Zaproszenie nowo poznanej osoby do znajomych jest oczywiście wygodne i ekscytujące, ale wtedy gdy przyjdzie na to czas.

Takie dane są na początku niepotrzebne

Zdarza się, że już na samym początku znajomości ktoś się będzie do nas intensywnie dobijał i będzie się domagał przekazania wszystkich tego typu danych. Powinno to uruchomić u nas wielki alarm, ponieważ nie ma realnej potrzeby, byśmy takie dane udostępniali nieznajomym. Zwłaszcza jeśli rozmawiamy na forum dyskusyjnym lub opieramy naszą rodzącą się znajomość o portal randkowy, istnieje całe mnóstwo mechanizmów kontaktu, które wystarczą z nawiązką na początek znajomości.

Ważne jest też, żeby samemu nie domagać się takich danych. Czasami faktycznie poznajemy kogoś ciekawego i interesuje nas wszystko związane z tą osobą: widok z jej okna, droga do pracy, dom rodzinny, ostatnie wakacje… Trudno jednak znaleźć łatwiejszy sposób na spłoszenie takiej osoby, niż wypytywanie jej o każdy szczegół życia prywatnego.

Kiedy pojawi się sygnał alarmowy

Czasami różne sygnały alarmowe pojawiają się zupełnie znienacka. Rozmawiamy z osobą dopiero co poznaną od kilku dni, aż tu nagle pojawia się pytanie o adres domowy i telefon. Na pytanie, po co to komu, nie dostajemy jasnej odpowiedzi.

Nie musi to od razu oznaczać, że trafiliśmy na niebezpieczną osobę, bo zwyczajnie możemy mieć do czynienia z kimś, kto wpadł na niemądry pomysł wysłania nam kwiatów do domu. Konieczne jest jednak wzmożenie uwagi i zablokowanie wszystkich tematów mogących naruszać naszą anonimowość w sieci.

Z miejsca warto zmienić swoje nastawienie i zacząć działać tak, by żadne intymne szczegóły nie wydostały się podczas rozmów. Jeśli nalegania na prywatne i wrażliwe dane będą się powtarzały, taką znajomość trzeba zakończyć blokując wszystkie formy kontaktu. Dotychczasowa dbałość o zachowanie prywatności pozwoli nam to zrobić bardzo skutecznie i definitywnie.

4 komentarze

Leave a Reply