Nieszczerość i niesłowność – poważne problemy we wszystkich relacjach

Jeśli chce się zbudować prawdziwy związek, trzeba koniecznie oprzeć go na trzech niezmiernie ważnych filarach. Są to szczerość, zaufanie i szacunek, a kolejność tych elementów bynajmniej nie jest przypadkowa. Szczerość jest na pierwszym miejscu, ponieważ od niej wszystko się zaczyna i jest ona warunkiem koniecznym prawdziwego poznawania się.

Często jesteśmy nieszczerzy i nie chodzi tylko o zwykłe kłamstwa. Bywamy nieszczerzy wobec siebie samych, staramy się naginać rzeczywistość, poprawiać własne samopoczucie, ale w ten sposób nie mamy do zaoferowania siebie samych, więc prawdziwy związek nie jest możliwy.

Zaufanie staje się kolejnym elementem budowania związku. Żeby pojawiło się zaufanie, musi najpierw istnieć chociażby odrobina szczerości, bo chociaż zaufanie jest elementem naszej natury i zwłaszcza dobrzy ludzie zawsze są chętni do zaufania, w związku trzeba dać drugiej osobie przynajmniej jakąś wątłą podstawę, na której szacunek i zaufanie można opierać.

Zawiedzenie tego zaufania jest potężnym problemem, ponieważ jest to cios nie tyle w relacje międzyludzkie, co cios w sposób postrzegania jednej osoby przez drugą. Pojawia się zawód, przez co druga osoba zaczyna się źle kojarzyć, a poziom zaufania potrafi spaść poniżej tego, jakim darzymy drugą osobę na ulicy, zupełnie nam nieznaną.

Niezwykle trudne staje się odzyskanie zaufania, ponieważ nie da się tego zrobić przez proste przebaczenie. Przeprosimy i zawiedziona osoba nam wybaczy, ale zaufanie, które tak naprawdę jest odruchem, nie zostaje odbudowane. Jest to powolny, mozolny proces, który nie zawsze zdąży się zakończyć przed rozpadem związku.

Do braku szczerości i problemów z zaufaniem przyzwyczaja nas niestety współczesny świat. Nieszczerość rozumiana jako „nie do końca prawda” bywa dla nas sytuacją normalną i kiedy napotykamy na pełną szczerość, bywamy nawet zaskoczeni.

Nie jest tak, że jesteśmy źli i zakłamani, ale po prostu operujemy na poziome egocentrycznym, w którym druga osoba jest elementem naszego otoczenia i często potrafimy jej coś obiecać, chociaż z góry wiemy, że pewnie się z tego nie wywiążemy. Nie potraktujemy tego jak poważny problem, ale nim zdecydowanie jest.

W związku nie można rzucać słów na wiatr, ponieważ takie zachowanie dobitnie pokazuje drugiej osobie, że jest ona bardzo nisko na liście naszych priorytetów, co jest najjaśniejszym sygnałem, że tworzenie specjalnie bliskiego związku nie ma sensu i może istnieć co najwyżej przelotna przyjemność spotkań bez zobowiązań.

 

Doradzamy:

Co wpływa na dobre samopoczucie?

Na dobre samopoczucie w większości sytuacji wpływamy my sami. Duże znaczenie ma również otoczenie, czyli osoby z którymi przebywamy na co dzień.

Czy można odzyskać stracone zaufanie?

Zawsze można odzyskać stracone zaufanie, pod warunkiem że pomiędzy dwojgiem ludzi jest bezgraniczna i prawdziwa miłość.

Dobre samopoczucie jak je sobie zapewnić?

Wypij ulubioną herbatę, idź na spacer, umów się z koleżanką na ploteczki, to wszystko na pewno pomoże Ci uzyskać dobre samopoczucie.

Idealny związek jak powinien wyglądać?

Idealny związek to partnerstwo, zaufanie, miłość, szczerość…

Idealny związek jest wtedy gdy… / idealny związek to taki…

… kiedy prawdziwie i wzajemnie kochamy.

Jak odzyskać zaufanie męża po zdradzie?

Odzyskanie zaufania po zdradzie nie jest łatwe, może wybierzcie się razem na terapię małżeńską.

Jak odzyskać zaufanie chłopaka po kłamstwie?

Jeżeli chłopak “wart jest świeczki”, zabiegaj o jego względy. Jeżeli ta znajomość nie ma przyszłości, zakończ ją i rozpocznij nową relację z czystym kontem.

Jak odzyskać zaufanie ukochanej osoby?

Porozmawiaj, wytłumacz, obiecaj że się zmienisz. Zapewnij ją, że szczerze kochasz i prosisz o drugą szansę. Pamiętaj, jeżeli po raz kolejny nawalisz, kolejnej szansy możesz już nie dostać.

Jak podnieść swoje samopoczucie?

Zrób to co lubisz najbardziej, zajmij się swoją pasją, od razu wróci Ci dobry nastrój i doskonałe samopoczucie.

Jak poprawić humor kobiecie sms’em?

Wyślij jej buziaka, całusa, albo zwyczajnie napisz że ją lubisz. Pozytywna szczerość zawsze poprawia humor.

Jak poprawić samopoczucie psychiczne?

W zależności od tego, dlaczego to samopoczucie jest zepsute, trzeba użyć tego samego rodzaju lekarstwa. Na smutki – kawał, na niepogodę – słoneczny film, na chandrę – inny ulubiony film w kinie.

Jak poprawić sobie nastrój? Jest na to bardzo prosty sposób

O jakim sposobie mowa? Pomyśl o czymś przyjemnym, o spełnionym marzeniu, od razu Twoje samopoczucie pozytywnie wzrośnie.

Jakie powinny być relacje międzyludzkie?

Relacje międzyludzkie powinny być dobre, szczere, partnerskie. Tylko dobre cechy mogą pozwolić na przetrwanie danej relacji, bądź przerodzenie się jej w coś więcej.

W związku nie można rzucać słów na wiatr

To prawda. Związek to świętość numer jeden i zawsze należy pamiętać. Koleżankę możesz zawieść, oszukać, obmówić, ale zawsze wszystko wraca na zdrowe tory myślowe. W związku każde słowo rzucone na wiatr, może odbić nam się niekończącą się czkawką.

3 komentarze

Leave a Reply